+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Kanije Kalesi Zaferi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kanije Kalesi Zaferi Hakkında Bilgi
  Kanije Kalesi Zaferi hakkında bilgi kısaca
 2. Asel
  Bayan Üye

  Kanije Kalesi Zaferi İle İlgili Bilgi


  Kanije Kalesi Zaferi
  Satırcı Mehmed Pasa iki yıldır hicbir askeri basarı kazanamamıstı. Bu sure icinde bazı Osmanlı kaleleri Avusturyalıların eline gecmisti. Mehmed Pasa"nın idamı uzerine, Sadrazam Damat Ibrahim Pasa ordunun basına gecti ve Belgrad"a geldi. Bu sırada Avusturya barıs istemisti.

  Avusturyalılar daha once geri aldıkları Egri"yi ve Hatvan"ı bize vermeyi onerdiler. Bu oneriye karsılık, Osmanlı temsilcileri Estergon, Neograd, Vurek ve Yanıkkale"yi istediler. Antlasma yapılamadı.

  Belgrad"da kısı geciren Damat Ibrahim Pasa, Kanije Kalesi"ni kusatıp sıkıstırmaya basladı. Kusatma devam ederken, kale icinde esir olan Turklerin canlarını feda etmek ugruna havaya ucurdukları barut deposu kalenin harap olmasına yol actı. Ancak yine de teslim olmayan Kanije Kalesi"nin yardımına bu seferde Philippe Emmanuel komutasındaki 20.000 kisilik bir ordu geldi. Iki ates arasında kalan Osmanlı ordusu kahramanca savasmaya devam etti. Yardıma gelen dusman ordusunun geri cekilmesi uzerine, 40 gun suren bir kusatmadan sonra Kanije teslim oldu.

  Beylerbeyligin merkezi Kanije"ye alındı, Kanije Beylerbeyligi Tiryaki Hasan Pasa"ya verildi. Sultan Ucuncu Mehmed, bu basarısından dolayı Damat Ibrahim Pasa"ya kendisi padisah olarak yasadıgı surece sadrazamlıkta kalacagı vaadinde bulundu (10 Eylul 1601). Kanije kalesini geri almaya calısan Arsiduk Ferdinand, Kanije"yi buyuk bir orduyla kusattı. Tiryaki Hasan Pasa komutasındaki az sayıda asker iki aydan fazla kaleyi korudu. Yiyecek icecek malzemesi ve cephanesi tukenmeye baslayan Osmanlı kuvvetleri beklenmedik bir cıkısla kendisinden kat kat ustun gorunen dusman ordusunu Kanije kalesi onunde yendi (18 Kasım 1601). Bu zaferden sonra Istolni, Belgrad ve Estergon, 1603"de de Uyvar fethedildi.+ Yorum Gönder